Zasiedzenie
Notariusz Warszawa - Podstawa Zasiedzenia
Instytucja zasiedzenia w polskim ustawodawstwie występuje od stuleci, a jej początki datuje się na XIII w. (Statut Warcki). Zasiedzenie możemy podzielić na 2 rodzaje według rzeczy:
- Ruchomości,
- Nieruchomości.
Zasiedzenie ruchomości w zgodzie a art. 174 k.c. następuje w przypadku nieprzerwanego posiadania przez okres 3 lat przez posiadacza samoistnego pod warunkiem, że nie posiadał on przedmiotu w złej wierze.
Zasiedzenie nieruchomości w zgodzie z art. 172 k.c. następuje jeżeli posiadacz nieruchomości nie będący właścicielem posiada taką nieruchomość przez okres 20 lat w dobrej wierze lub 30 lat w złej wierze jako posiadacz samoistny.
W przypadku, gdy małoletni jest właścicielem nieruchomości wobec którego biegnie termin zasiedzenia, zasiedzenie takie nie może skończyć się przed upłwem 2 lat od uzyskania przez niego pełnoletniości.
Doliczenie okresu posiadania poprzednika. W przypadku gdy podczas biegu zasiedzenia doszło do przeniesienia posiadania, aktualny posiadacz może doliczyć czas posiadania poprzednika (warunek poprzedni posiadacz zasiadywał nieruchomość w dobrej wierze). Jeżeli natomiast poprzedni właściciel zasiadywał w złej wierze nieruchomość, wtedy zasiedzenie przez aktualnego posiadacza jest możliwe jeżeli współny czas posiadaczy wyniósł co najmniej 30 lat.
Wniosek o stwierdzenie zasiedzenia (postępowanie nieprocesowe) należy złożyć do sądu rejonowego, właściwego miejscowo według położenia nieruchomości.
Przykładowy wniosek do sądu:
WNIOSEK O STWIERDZENIE ZASIEDZENIA NIERUCHOMOŚCI
Warszawa, 5.01.2015 r.
Sąd Rejonowy w ....
Wydział Cywilny
00-000 Warszawa
ul. Nieznana 2
Wnioskodawca: Jan Notariusz,
zam 00-00 Warszawa, ul. Zmyślona 1,
Adw. Łukasz Notarialny (pełnomocnictwo załączone)
Uczestnik: Halina Kancelaria,
zam 00-028 Warszawa, ul Bracka 20/17
WNIOSEK
Wnoszę o stwierdzenie, że Jan Notariusz, syn Adama i Ewy, nabył przez zasiedzenie w dniu 3.10. 2010 r. własność nieruchomości o pow. 1,2 ha, położej w Warszawie nr. 1, dla której w Sądzie Rejonowym (wydział) w Warszawie prowadzona jest księga wieczysta KW nr. 1111.
UZASADNIENIE
Dnia 2 października 1990 r. doszło do zawarcia umowy sprzedaży nieruchomości bez zachowania wymaganej formy aktu notarialnego, od tego okresu wnioskodawca posiada nieprzerwanie i samoistnie nieruchomość. Nie jest kwestionowane posiadanie wskazanej nieruchomości przez jakąkolwiek osobę w tym poprzedniego właściciela Halinę Kancelarię.
Dowód:
- Umowa sprzedaży z dnia 2 października 1990 r.,
- Zaświadczenie Urzędu Gminy,
- Oświadczenie Haliny Kancelarii.
Wobec niekwestiowanego faktu nieprzerwanego posiadania nieruchomości w dobrej wierze w okresie ponad 20 lat, wnioskodawca nabył dnia 3.10.2010 r. własność nieruchomości o pow. 1,2 ha w Warszawie.
Załączniki:
- dowody:
- - Umowa sprzedaży z dnia 2 października 1990 r.,
- - Zaświadczenie Urzędu Gminy,
- - Oświadczenie Haliny Kancelarii.
- odpis wniosku z załącznikami,
- pełnomocnictwo,
- opłata sądowa,
Jan Notariusz
Autor Krzysztof Kruszewski Notariusz Warszawa Centrum
Kancelaria Notarialna Warszawa Centrum
Wszelkie prawa zastrzeżone, zakaz kopiowania i rozpowszechniania treści artykułu.